Microsoft Edge

Chromium Tabanlı Hızlı ve İşlevsel Bir Tarayıcı

Microsoft Edge, Google Chrome ile oldukça büyük benzerlik göstermektedir. Arayüzün daha belirgin hedefleri ve daha az belirgin yuvarlatılmış kenarları dışında. Bellek tüketimi ve CPU kullanımı açısından Google Chrome ile oldukça dengeli bir performansa sahiptir ve farkları neredeyse fark edilmez. CCleaner Browser’ı indirmek de ilginizi çekebilir.

ADVERTISEMENT

Google Chrome, Opera, Vivaldi veya Yandex gibi tarayıcılar, farklı olsalar da ortak bir temele sahiptir: Chromium. Bu, Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir projedir ve tarayıcının en temel parçası, yani motoru, temelidir. Bu nedenle Chrome’u, Google’ın kendi kodeklerini, eklentilerini ve özel seçeneklerini eklediği Chromium’un bir modifikasyonu olarak düşünebilirsiniz.

Ancak Chromium’u temel alan tüm tarayıcılar, ortak bazı yönleri paylaşırlar. Örneğin, herkes aynı uzantı kataloğunu kullanabilir. Bazı tarayıcılar, sundukları şeyi daha kişisel bir kontrol sahibi olmak için kendi uzantı mağazalarını dahil etmeye karar verseler de sonunda üçüncü taraf uzantıları da yükleyebilirler.

ADVERTISEMENT

Chromium’un bu popülaritesi, tarayıcılarının kendi motorlarını kullanmaya çalışan bazı diğer şirketlerin pes etmesine neden olmuştur. Sonuncusu, Mircosoft’un Edge’i Chromium kullanacak şekilde yapacağını duyuran oldu, ancak Firefox gibi diğer tarayıcılar direnmeye çalışıyor.

Bu nedenle, pratik amaçlar için, Edge’in Chromium’a geçmesi, Chrome uzantılarını kullanabileceğiniz anlamına gelir ve Google tarayıcısı için optimize edilen birçok sayfa Edge’de daha iyi kullanılmaya başlar. İki tarayıcı da doğrudan rekabetten, ortak bir temel paylaşan basit kardeşler veya kuzenler olmaya geçer, ancak Microsoft, Edge’i kendi özgün şeklinde geliştirmeye devam edebilir.

ADVERTISEMENT

Microsoft Edge’in Özellikleri

  1. Yeni Edge tarayıcı, erken formunda bile son derece hızlıdır.
  2. Microsoft’un yeniden tasarlanan Edge arayüzü temiz ve şık görünüyor, ancak Chrome’a kıyasla büyük bir gelişme değil.
  3. Ana sayfa üç farklı şablona göre özelleştirilebilir.
  4. Chrome kadar kaynak açgözlü değil.
  5. Chromium tabanı sayesinde geniş uzantı desteği sunar.

Sistem Gereksinimleri ve Teknik Detaylar

  • Desteklenen İşletim Sistemi: Windows 10
  • RAM (Bellek): 2 GB RAM (4 GB önerilir)
  • Boş Disk Alanı: 200 MB veya daha fazlası

Microsoft Edge, hızlı performansı ve Chromium tabanıyla kullanıcılarına geniş uzantı seçenekleri sunarak, tarayıcı deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olur. Temiz ve şık arayüzü ile Edge, günlük web gezintilerinizde size etkili bir çözüm sunar.